İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Bloke Tutarı Nedir? Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Bloke Tutarı Nedir? Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

bloktutarinedir-

Bloke işlemi, kişi veya kurumlara olan borçların ödenmemesi halinde hesap sahibinin gelirlerinin doldurulması veya belirli bir miktarının alınması olarak tanımlanmaktadır. Borçlu durumlarınızda banka hesaplarınızdan bloke uyarısı almanız olanaklıdır. Bloke tutarı nedir banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır adlı yazımızda bloke işlemleri ile ilgili tüm bilgiler detaylı olarak açıklanmaktadır.

Bloke Tutarı Nedir?

Kişi veya kurumlar, borçlu kişiden alacaklarını tahsil edemedikleri durumlarda yasal yollara başvurarak bloke işleminin koyulmasını talep edebilir. Yasal süreç sonucunda bloke işleminin koyulmasına karar verilir ise kişinin gelirinin bir miktarı veya tamamı bloke edilebilir. Bloke tutarı, kişinin gelir miktarındaki kısıtlamayı belirtmektedir.

Bloke işlemleri, hesabın tamamen kapatılması veya el konulması anlamını taşımaz. Bloke tutarı adı verilen borç tutarı miktarınca bloke işlemi uygulanır. Bloke tutarı, borcun tamamını kapsayabilir veya taksitli olarak ödenmesi için aylık olarak bloke tutarı uygulanabilir. Bloke tutarı dışındaki para miktarını hesabınızdan çekebilir veya kullanabilirsiniz.

Alacaklıların, borçlu kişiden borçları tahsil edebilmesi için kullanılan bu yöntemde hukuksal süreci kişiler veya kurumlar başlatabilir. Bloke kararı ise savcılar ve mahkemeler tarafından konulmaktadır. Hukuksal süreç sonuçta bloke işleminin uygulanması kararlaştırılır ise tüm bankalara ortak yazı gönderilerek bilgilendirmeler yapılmaktadır. Kişinin tüm banka hesaplarında bulunan para miktarına bu şekilde bloke tutarı işlemi uygulanabilir.

Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka hesabına konulan bloke, mahkeme ve savcılık tarafından belirtilen nedene göre değişiklik göstermektedir. Hesabınız borçtan, yasa dışı bahisten veya suçtan dolayı olarak bloke işlemine uğrayabilir. Savcı tarafından bloke işlemi koyulan hesaplarda, çözüm olarak savcının vereceği karar önem teşkil etmektedir. Savcı ile banka hesabına sahip kişinin görüşmesi sonucunda karara bağlanır ise bloke tutarı kaldırılabilir.

Bloke, kişi veya kurumların, borç nedeni sonucunda gerçekleştirilmiş ise ilgili borcun tamamının ödenmesi ya da borcun ödeme koşulları ile ilgili anlaşmaya varılması gerekmektedir. Banka hesabına konulan blokenin kaldırılması için anlaşmanın sözlü değil yazılı olarak belgelenmesi gerekmektedir. Belge üzerinde borcunuzu tamamen ödediğiniz veya ödeme konusunda anlaştığınız net olarak ifade edilmektedir.

Alacaklı kurum devlet daireleri ise borçların yapılandırılması ya da tamamının ödenmesi gerekmektedir. Devlet dairelerine olan vergi borçları sonucunda koyulan bloke engeli için vergi borcunuzun en az %10’unu ödemeniz gerekmektedir. Diğer kurumların da bloke engeli kaldırmak için talepleri ortalama olarak bu seviyededir.

E Haciz Bloke Kaldırma

Bloke tutarı, e haciz sebebiyle uygulanıyor ise borcun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Bu işlem için borç miktarının tamamı ödenmeli veya ödemelerin taksitli olacağı konusunda anlaşmaya varılmalıdır. Borcunuzu taksitler halinde ödüyor iseniz e haciz işleminin bitmesi için bütün borcun ödenmesini beklemelisiniz.

Başka Banka Hesabı Açarak Blokeden Kurtulabilir Miyim?

Başka banka hesabı açarak blokeden kurtulmanız mümkün değildir. Mahkemeler veya savcılar tarafından verilen kararlar tüm bankacılık kuruluşlarına gönderilmekte ve işlem uygulanmaktadır. Başka banka hesabı açma talepleriniz olumsuz olarak değerlendirilecektir. Hesabınız açılsa dahi bloke işlemi yeni hesabınız için de geçerli olacaktır.


Yorum Yap

Yorum Yap