İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Youtube Kazanç Hesaplama – Youtube Ne Kadar Kazandırıyor ?

Youtube Kazanç Hesaplama – Youtube Ne Kadar Kazandırıyor ?

youtube-para-hesaplama

Youtube Kazanç Hesaplama – Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor ?

Merhaba arkadaşlar hepimizin günlük olarak kullandığı video sosyal medya platformu olan Youtube, video yayıncılarına ne kadar kazandırdığını merek konusu. Bazı büyük Youtuberlar kazançlarını açıklasalarda Youtube’un ne kadar kazandırdığı tam olarak bilinmiyor. Bugün sizlere ortalama 1.000, 10.000, 100.0000 ve daha fazla abonesi olan Youtube yayıncısının ne kadar kazandırdığını hesaplamaya çalışacağız ve gerçek örnekler vereceğiz. Youtube para hesaplama işlemini sizde öğreneceksiniz ve YouTube kazanç hesaplayabileceksiniz.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz, Youtube’un gelir kapısı Google Adsense’dir ve Google Adsense yüzlerce farklı algoritma ve yapay zekaya sahiptir bu yüzden kesin olarak her 10.000 abonesi olan kanalın geliri aynıdır diyemeyiz çünkü bir kanalın konusu ekonomi, para, finans gibi içerikleri içeriyorsa o kanal daha fazla kazanabilir. Çok ince detaylar içeren bu algoritmaların tamamını size burada açıklamam mümkün değil bu yüzden genel bir hesaplama yapacağız.

Youtube para hesaplama işlemine geçmeden önce size bir bilgi daha vermek istiyorum. Adsense, Türkiye kanallarını bin gösterim başı ortalama olarak 5 ile 9 lira arasında ödeme yapmaktadır. Yani Türkçe bir video her bin izlenmede ortalama olarak 5 ile 9 lira arasında bir miktar kazanmaktadır. Tekrar söylemek istiyorum bu oran ekonomi kanalında daha fazla olabilirken çocuk kanallarında daha düşük olabilir. Ben size ortalama bir YouTube kanalının kazancını hesaplama işlemi yaptım.

Bunlara ek olarak Enes Batur, aylık 500.000 TL kazandığını açıklamıştı.

Youtube Detaylı Para Hesaplaması

Eğer siz bir kanalın tam anlamıyla öğrenmek istiyorsunuz bunu tam anlamıyla yapamazsınız fakat çok yakın değerler bulabilirsiniz. Örneğin oyuncaklarla alakalı bir çocuk kanalı açacaksınız ve bu işe girip girmemek arasında kararsızsınız. Para kazanabilir miyim diye düşünüyorsunuz bu gayet normal çünkü YouTube’a başlayanların çoğu para için bu işe giriyor. Ve sizde ortalama 10.000 aboneye ulaştığınızda ne kadar kazanacağınızı öğrenmek istiyorsunuz. Bunun için en temiz yol yine Google’ın reklam verme aracı olan Google Ads’ı kullanmalısınız. Peki ne demek istiyorum ?

Google’da reklam vermek isterseniz bunun için Google Ads’ı kullanmalısınız ve buraya ödeme yaparak, Google, Youtube, Web siteleri gibi çeşitli platformlara reklam verebilirsiniz. İşte bizde bu aracı YouTube’a reklam vermek için kullanacağız fakat reklam vermeyeceğiz sadece ne kadar paraya reklam verildiğini öğreneceğiz 😀 Bu şekilde bir kişinin oyuncuklarla alakalı reklam verdiğinde bizim ne kadar kazanacağımızı tam olarak olmasada ortalama olarak öğreneceğiz.

Ben yaptığım araştırmalar sonucunda oyuncaklarla ilgili reklam vermek isterseniz 1000 gösterim başına 0.5-5 lira arasında reklam gideri olduğunu gördüm. Yani sizde oyuncaklarla ve çocuklarla alakalı bir kanal açarsanız bin gösterim başı geliriniz ortalama bu rakamlar arasında olacaktır.

Youtube Kaç İzlenme Olunca Para Kazanılıyor ?

Youtube son güncellemelerle birlikte her kanal açana artık para ödemiyor, bunun için bazı şartlar getirildi.

YouTube’dan para kazanmak için minimum 1.000 aboneye, 10.000 görüntülemeye ve en az 4000 saat izlenmeye sahip olmanız gerekiyor. Bunun ardında kanalınız reklam yayınlayabilirsiniz. Youtube para hesaplama işlemlerinde bu şartlara dikkat etmeniz gerekiyor.

YouTube 1.000.000 (bir milyon) İzlenme Kaç Para Ediyor ?

Yukarıda verdiğimiz bilgiler sonucunda eğer bir video bir milyon izlenirse kaç para kazanır sorusunu cevaplayabiliriz. Yukarıda da belirtiğimiz gibi bin gösterim başı 5 ve 9 lira arası bir kazanç birikiyor. Bu şekilde bir kanal bir milyon izlenmede 5000 TL ile 9000 TL arasında bir para kazanabilir.

Eğer sizde bir kanal açmak istiyorsanız ve kafanızda bazı sorular bulunuyorsa bunları yorum atarak sorabilirsiniz. Hatta bizden yüksek kazanç sağlayan Youtube kategorileri hakkında bilgi isteyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap