1. Ana Sayfa
 2. Sermayesiz İş Fikirleri
 3. Uyku Kafesi (Odası) Açmak (15.000 TL Gelirli)
Trendlerdeki Yazı

Uyku Kafesi (Odası) Açmak (15.000 TL Gelirli)

Uyku Kafeleri (Odaları) Açmak(15.000 TL Gelirli)

Dünya da her geçen gün yeni iş fikirleri ortaya çıkıyor.Artık geleneksel iş fikirlerinden ziyade,marjinal işler daha çok rağbet görüyor.Bu konumuzda sizlere,dünya genelinde popüler iş haline gelen uyku kafesi(odaları) işinden bahsedeceğiz.Yoğun iş hayatı stresinden birkaç saat’de olsa uzaklaşıp rahatlamak isteyenler için açılan uyku kafeleri,özellikle İspanya’da oldukça ilgi görüyor.

Uyku Kafesi(Odası) Açmak

Hepimiz zaman zaman yoğun ve stresli iş ortamlarından uzaklaşıp,birkaç saat’de olsa kendimizle baş başa kalmak istemişizdir.İşte bu yeni iş fikri insanlara tam olarak bunu sağlıyor.Uyku Kafeler,ziyaretçilerinin sessiz ve rahat bir ortamda dinlenebilmeleri için gerekli bütün ortamı sağlıyor.Tek kişilik odalardan oluşan kafeler,ziyaretçilerinin huzurlu bir ortam ihtiyacını karşılayabilmesi için gereken her şey mevcut.Kitap okumak isteyenler,kaliteli bir uyku çekmek isteyenler ya da sadece sessiz bir ortamda kendini dinlemek isteyenler için oluşturulan bu kafeler geleceğin mesleği olarak görülüyor.Ülkemizde de özellikle İstanbul,Ankara gibi büyükşehir’lerde uyku kafelere oldukça ihtiyaç var.Türkiye’de henüz popüler olmamış bu işi yaparak sektörün öncülerinden olabilir,çok büyük paralar kazanabilirsiniz.

Uyku Kafesi (Odası)Açmak Ne Kadara Mâl Olur?

Uyku kafesi(odası)açabilmek için öncelikle yerinizi çok iyi seçmelisiniz.Mahalle arasında açılan bir kafe,insanları tedirgin edeceğinden,göz önünde insanların kalabalık olduğu yerlerde açmanız daha iyi olacaktır.Açmak istediğiniz dükkan ortalama 15 metrekare’lik odalar şeklinde en az 5-6 kişinin aynı anda konaklayabileceği büyüklükte olmalı.Her bir oda’da,1 kişinin rahatça dinlenebilmesi için gerekli bütün eşyalar bulunmalı.Örneğin,rahat bir yatak,çalışma masası,kahve makinesi,kitaplık.Bu odaları dizayn ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta’da ses yalıtımı.Dışarıdan gelecek her türlü gürültüyü engelleyebilmek için,odaların ses yalıtımına çok dikkat etmelisiniz.Bu tür bir iş yerini açmak için gereken sermaye,bulunduğunuz şehre göre değişiklik gösterecektir.Dükkan kirası,odaların içerisine koyulacak eşyalar,ses yalıtımı gibi giderleri araştırarak uyku kafesi(odası)’ın ne kadar mâl olacağını daha net öğrenirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

 • Odaların temizliğine çok dikkat etmelisiniz.1 oda’da farklı farklı insanların konaklayabileceği için,özellikle yatak çarşaflarını sık sık değiştirmelisiniz.
 • Her müşteriden sonra odayı dezenfekte etmeli,en az yarım saat havalandırmalısınız.
 • Çocuklu kişileri  odalara kabul etmemelisiniz.Özellikle ufak bebeği olan kişiler,konaklayan diğer insanları rahatsız edebilir.
 • Konaklayacak olan her kişinin,kimlik kaydını tutmalısınız.Her türlü insan gelebileceği için,bazen birinden ya da polisten kaçan kişiler saklanmak için gelebilir.
 • Odalarda KESİNLİKLE sigara ve alkol içirmemelisiniz.

Uyku Kafesi (Odası)İşinden Ne Kadar Kazanırım?

İspanya’da popüler olan bu iş modelinin saatliği ortalama 2 $(10 Türk Lirası).Sizde dükkan kirası,temizlik giderleri gibi masraflarınızı hesaplayarak ona göre bir fiyat çıkarabilirsiniz.Kâr’ınızı düşük tutup sürümden kazanmanız gelirinizi büyük ölçüde etkileyecektir.Ortalama 10 odalı bir uyku kafesinin 1 odasının saatliğini 10 Türk Lirasından hesaplarsak,bu oda ortalama günde 5 saat tercih edilse 50 Türk Lirası para kazanmanızı sağlayacaktır. 10*50’den günlük minimum 500 Türk Lirası gelir elde edebilirsiniz.Pek bir giderinin olmayacağı bu iş modeli ile temiz çalışarak ayda 15.000 Türk Lirası kazanabilirsiniz.

Bu konumuzda sizlere dünyada son zamanlarda popüler meslek haline gelen uyku kafesi(odası) işinden bahsettik.Daha farklı iş fikirleri için BURAYAtıklayarak diğer konularımıza da göz atabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (8)

 1. 1 sene önce

  Bizim ülkede yemeeeeeeeeeeeeeez

 2. 1 sene önce

  bunu istanbulda nasil yapmadilar hala anlamis degilim ?berlinde cok populer bu tur cafeler

 3. 1 sene önce

  öğle aralarında gider 1 saat kestirirm iyi olur valla açın açın 🙂

 4. Istanbul icin iyi bir fikir ama merkezi bir lokasyonda olmasi gerekir.tabi kira yapilacak isi kurtarirmi yapicak arkadaslara hayirli olmasi dilegimle

 5. 1 sene önce

  bu tür marjinal fikirlere ülkecek hazırmıyız bilemiyorum..Ancak ilerleyen günlerde böyle birşeyin açıldığını duyarsam aklıma ilk bu haberiniz gelecek 🙂

 6. 1 sene önce

  Bu uyku cafesi işi ne zamandır benim de aklımda ancak daha önce bir örneği olmadığı için cesaretimi toplayıp bir türlü açamıyorum.İstanbul da ortak olarak bu işe girmek isteyen kişiler varsa ulaşabilir