İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kendin Yap
  3. Kendin Yap-Tebeşir Boya İle Ahşap Boyama

Kendin Yap-Tebeşir Boya İle Ahşap Boyama

Kendin Yap-Tebeşir Boya İle Ahşap Boyama

Tebeşir boyalar, özellikle ahşap yüzeyler başta olmak üzere çoğu yüzeyi canlandırır. Bu devrim niteliğindeki boya ürünü, eskimiş mobilya sıkıntıları için idealdir , ancak yanlış uygulandığı zamanda da onu tamamen yok da edebilirsiniz.

Antika masalarda, bazı uzmanlar orijinal eskimiş detayların tasarım açısından en iyisi olduğunu söylüyorlar. Bununla birlikte, bazen ahşap ürünler o kadar zarar görmüştür ki, usta bir ahşap işçisinin tam bir yenileme işlemi yapması gerekir.

Eğer ahşap mobilyalarınız boya ile tehlikeye girecek çok yüksek bir piyasa değerine sahip değilse ürünü tebeşir boyasıyla güncelleyerek yeni hoş ve güzel bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.Bu işlem basit, hızlı ve eğlencelidir.Şimdi gelin hep birlikte tebeşir boya ipuçlarına göz atalım.

Kullanacağımız Malzemeler;

  • Tebeşir boyası
  • Bal mumu
  • Orta kum zımpara bloğu
  • Boya fırçası 
  • Ahşap dolgusu (isteğe bağlı)

* Karıştırmadan önce boya kabına birkaç damla su eklemeyi unutmayın.

İlk olarak ahşap Dolgu ile Kusurları Dolduruyoruz.

Tebeşir boya, metal, taş, beton ve ahşap gibi birçok yüzeyde kullanılabilir. Bu boya kusurları iyi gizler ve genellikle  hazırlık gerektirmez.

Bununla birlikte, yüzeyde delikler, derin çizikler veya büyük boşluklar var ise, küçük bir ahşap dolgusu kullanarak bu kusurları giderebilirsiniz.

Bir macun bıçağı kullanarak az miktarda ahşap dolgusu uygulayın ve lekenin tamamen kurumasını bekleyin. Ahşap dolguyu pürüzsüzleştirmek için yüzeyi orta dereceli bir zımpara ile hafifçe zımparalayın.

Yüzeyi temizlemek için orta ila yüksek taneli zımpara kullanın ve gözle görülür kusurlardan arındırılmış düz bir yüzey elde edin. Lekenin çatlamış yüzeylerine bu işlemi birkaç defa uygulayın. Bu bölgeler pürüzsüz olana ve artık engebeli olmayana kadar zımparalayın ve nemli bir bezle yüzeyi silin.

 

Bir sonraki adıma geçmeden önce masanın tamamen kurumasını bekleyin. En iyi sonucu elde etmek için, tebeşir boyasının herhangi bir toz veya kirden arındırılmış temiz bir yüzeye ihtiyacı vardır.

Tebeşir Boyasını Uygulama Aşamasına Geçiyoruz.

Tebeşir boyası kaplanmamış veya boyalı yüzeylerde kullanılması iyi sonuçlar verir. Ancak, balkonda veya dışarıda kullanılan mobilyalarda kullanmaktan kaçının.

Söz konusu mobilyaya bağlı olarak, bir ya da iki kat tebeşir boyayı uygulayın. Boyanın katlar arasında tamamen kurumasını sağlayın. İki kat uyguladıktan sonra katlar arasında en az altı saat beklememiz gerekiyor.

Boyama işlemi bittikten sonra,yüzeyi koruyucu bal mumu ile kaplayın.

Tebeşir boyası  çok mattır ve ek bir koruma katmanından yararlanır. Eskimiş, iki tonlu bir ahşap görünüm oluşturmak istiyorsanız, koyu renkli mühür mumu kullanabilirsiniz.

Son olarak bal mumunu uygulamak için temiz ve leke bırakmayan bir bez üzerine az miktarda bal mumu alın. Bal mumu dairesel hareketlerle yüzeye uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra temiz bir bez ile yüzeyi silerek saten bir yüzey oluşmasını sağlayın.İşlem Bu Kadar!


Yorum Yap

Yorum Yap