İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi
 3. Dünyanın En Değerli Pasaportu-Türkiye Kaçıncı Sırada?-2019

Dünyanın En Değerli Pasaportu-Türkiye Kaçıncı Sırada?-2019

Dünyanın En Değerli Pasaportu-Türkiye Kaçıncı Sırada-2019

Pasaport index’in 2019  yılı için hazırlamış olduğu verilere göre,dünyanın en değerli pasaportları listesi açıklandı.Her yıl düzenli olarak yapılan pasaport index listesi,ülkelerin pasaportlarının gücünü ortaya koyuyor.Hazırlanan listedeki sıralamalar,ülke pasaportunun diğer ülkelere vizesiz seyahat edebilme hakkına göre sıralanıyor.Ülkelerin pasaportlarının değerlerini karşılaştıran pasaport index’in hazırladığı listede 1. sırada 2018 de olduğu gibi yine 167 ülkeye vizesiz seyahat edebilme hakkıyla Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.2016’nın dünyanın en değerli pasaportu listesinde 27.sırada bulunan Birleşik Arap Emirlikleri son 3 yılda yapmış olduğu pozitif diplomasi sonucu ile listenin 1.sırasında yer alıyor.Şimdi hep birlikte dünyanın en değerli pasaportlarına göz atalım;

1-Birleşik Arap Emirlikleri (United Arab Emirates)

167 ülkeye vizesiz seyahat edilebilmesiyle  listenin 1.sırasında yer alıyor.

2-Almanya (Germany)

 

166 ülkeye vizesiz seyahat edilebilmesiyle listenin 2.sırasında yer alıyor.

3-Amerika Birleşik Devletleri(United States of America)

Aynı zamanda; Hollanda,Güney Kore,İspanya,İsveç,Singapur,Danimarka,Finlandiya,Fransa,İtalya,Lüksemburg,Norveç ülkelerinin pasaportuyla da 165 ülkeye vizesiz seyahat edilebilmesiyle 3.sırayı paylaşıyorlar.

4-İngiltere (England)

Aynı zamanda; Portekiz,İsviçre,Japonya,Avusturya,Belçika,Kanada,Yunanistan,İrlanda ülkelerinin pasaportuyla da 164 ülkeye vizesiz seyahat edilebilmesiyle 4.sırayı paylaşıyorlar.

5-Çek Cumhuriyeti (Czech Republic)

Çek Cumhuriyeti ile birlikte Macaristan pasaportuyla da 163 ülkeye vizesiz seyahat edilebilmesiyle 5.sırayı paylaşıyorlar.

6-İzlanda (Iceland)

İzlanda ile birlikte Malta pasaportuyla da 162 ülkeye vizesiz seyahat edilebilmesiyle 6.sırayı paylaşıyorlar.

7-Polonya (Poland)

Aynı zamanda;Yeni Zelanda,Avustralya,Letonya,Litvanya,Slovakya ülkelerinin pasaportuyla da 161 ülkeye vizesiz seyahat edilebilmesiyle

8-Estonya (Estonia)

160 ülkeye vizesiz seyahat edilebilmesiyle listenin 8.sırasında yer alıyor.

9-Malezya (Malaysia)

159 ülkeye vizesiz seyahat edilebilmesiyle listenin 9.sırasında yer alıyor.

10-Romanya (Romania)

Aynı zamanda;Bulgaristan ve Kıbrıs pasaportuyla da 158 ülkeye vizesiz seyahat edilebilmesiyle 10.sırayı paylaşıyorlar.

40-Türkiye (Turkey)

Türkiye pasaportu ile 115 ülkeye vizesiz seyahat edilebilmesiyle listenin 40.sırasında yer alıyor.Ülkemiz 2017 yılından bu yana listedeki sırasını koruyor.Umarım ilerleyen yıllarda dünyanın en değerli pasaportları arasındaki sıralamamızı yükseltebiliriz.

Dünyanın En Değerli Pasaportları listesinin son sıralarında ise;

 • Afganistan(29 ülke)
 • Irak(32)
 • Pakistan(35)
 • Suriye(36)
 • Somali(37)

ülkeleri yer alıyor.Siz de merak ettiğiniz herhangi bir ülkenin pasaportunun dünya sıralamasını Pasaportindex  sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Bu konumuzda sizlere 2019 verilerine göre düzenlenen dünyanın en değerli pasaportlarını listeledik.Dilerseniz bir diğer konumuz olan Dünyanın En Değerli Para Birimi konumuza da göz atabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. 1 sene önce

  1.sırada bir islam ülkesini görmek mutlu ettiği kadar da şaşırttı.

 2. 1 sene önce

  Türkiye dünyanın en güçlü devletidir. Ülkemiz 82 milyondan ibaret değildir. Biz devasa bir ülkeyiz..!Suriye,filistin,somali,angola gibi büyük ülkelere vizesiz seyehat hakkımız vardır

 3. 1 sene önce

  BAE son 3 yılda diplomatik anlamda ciddi yol katetti

 4. Bian Türkiyeye 11.zannettim 😀

 5. Listede yer almakta gurur 🙂 Zamanla tırmanışa geçeriz 🙂

 6. 1 sene önce

  Vallaha kaç ülkeye vizesiz girildiğini bilmem ama israil pasaportu bence dünyadaki en değerli pasaport. Arkasında bu kişi İsrail vatandışıdır. Yapacağınız iyilik veya kötülük size misliyle dönecektir yazdığı söylenir.

 7. Türkiye 2023 yılında sıralamasını değiştirir diye düşünüyorum.canim ülkem dünyaya 600 yıl hüküm sürmüş bir tarihin topluluğu olarak 40 Sıra bize yakışmaz Türk’ün türk ten başka dostu yoktur bir sefer daha anladım