İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir 2019
Trendlerdeki Yazı

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir 2019

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir 2019

Asgari ücretle çalışan kişilerin en çok merak ettikleri sorulardan biri de,asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir?sorusudur.2019 yılı zamları ile birlikte brüt asgari ücret 2.020,950 TL şeklindedir.Asgari ücretteki yapılan bu artış kredi kullanma limitini de olumlu yönde etkilemiştir.Çünkü kullanılmak istenen kredi miktarı,belgelenebilir gelir durumu ile doğru orantılıdır.

Bankalar,kredi başvurusu yapan kişinin geliri her ne kadar olursa olsun,belgelenebilir gelir üzerinden kredi miktarını baz alır.Eğer asgari ücret ile çalışan kişi bu geliri belgeleyebilirse,maaşının %70’ine kadar kredi kullanabilir.

Bankalar,kredi kullanmak isteyen kişinin gelir durumunun yanı sıra, kredi notuna da dikkat etmektedir.Kredi başvurusu yapan kişinin kredi notu çok düşük ise,gelirine bakılmaksızın başvurusu çoğu zaman olumsuz sonuçlanmaktadır.Eğer kredi notunuzu bilmiyorsanız Buraya tıklayarak ücretsiz kredi notu öğrenebilirsiniz.

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankalar,kredi başvurusu yapan kişilerin gelirinin %70’ine kadar kredi verebiliyor.2019 yılı itibari ile asgari ücretin 2.020 TL olduğunu ele alacak olursak, 2.020/100*70= 1414 TL/ay şeklinde hesaplayabiliriz.Yani asgari ücretli birisi 12 vade ile 16.968 TL’ye kadar kredi alabilir.

Bu oran bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.Eğer başvuru yaptığınız bankanın kredi kartını kullanıp,ödemeleri düzenli bir şekilde yapıyorsanız daha yüksek miktar da kredi alabilirsiniz.Maaşın %70 oranına kadar kredi kullanılmasına izin verilmesinin sebebi,kişinin asgari geçim şartlarını kaybetmemesi içindir.Daha yüksek oranda kredi onaylanır ise,ödeme konusunda kişi zorlanır ve ödeme yapmadığı durumda kara listeye düşmesi muhtemeldir.

2019 Nisan ayı faiz oranları ile 15.000 TL 24 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları;

  • İNG Bank Toplam Maliyet: 19.563 TL Faiz Oranı: %1,84 Aylık Taksit: 812 TL
  • CepteTeb  Toplam Maliyet :19.880 TL Faiz Oranı:%1,99 Aylık Taksit: 828 TL
  • Akbank Toplam Maliyet:21.007 TL Faiz Oranı :%2,38  Aylık Taksit: 872 TL

şeklindedir.

Asgari Ücretli Daha Yüksek Kredi Nasıl Çekebilir?

Asgari ücretli kişinin daha fazla miktar da kredi çekebilmesi için 2 yöntem vardır.Bunlardan birinci yöntem;ek gelir beyanıdır.Eğer belgelenebilen;kira,faiz gibi herhangi bir ek gelir var ise,daha yüksek miktar da kredi çekilebilir.Fakat bu gelirlerin son 6 ay içerisinde düzenli bir şekilde olduğunu kanıtlamak gerekir.

İkinci yöntem ise;kefil ile kredi çekme yöntemidir.Kefil olacak kişinin, düzenli bir geliri var ya da kredi notu yüksek ise,kredi başvurusu yapacak kişiye kefil olması durumunda çok daha yüksek kredi çekilebilir.Kefil olacak kişinin herhangi bir kredi notu yok ise mutlaka geliri belgelemesi gereklidir.

Eş Kefil Olabilir Mi?

Kredi başvurusu yapmak isteyen kişilerin en merak ettiği sorulardan biri de Eş kefil olabilir mi? sorusudur.Çoğu banka eş kefili kabul etmemektedir.Ancak eşin belgelenen geliri daha yüksek ise eş üzerinden kredi başvurusu yapılabilir.Bazı durumlar da eğer eş gelirini belgeleyebilirse kefil olarak kabul edilebiliyor.Bu durumu,kredi başvurusu yapılan banka ile görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


Yorum Yap

Yorum Yap